Страници

петък, 25 декември 2009 г.

Земните полета

Представен е нов метод за измерване на могнитното поле на Земята в мащаби 10-100 км. Именно този мащаб е най-сложен, единствен способ за измерване на магнитното поле с такова разрешение са самолети с чувствителна апаратура на борда. Магнитното поле в подобни мащаби дава важна информация за залежи на полезни изкопаеми, за динамиката на мантията и йонните токове в океана.

Изцяло нов начин за измерване на магнитното поле на Земята очертават James Higbie от Bucknell университет в Пенсилвания и няколко негови приятели. Тяхната идея е да се използва естествения слой на натриеви атоми в мезосферата - от 50 до 80 км над повърхността на Земята. При облъчва с поляризиран лазерен лъч на малък участък от атмосферата перпендикулярно на земното магнитно поле се наблюдава светене в резултат на резонанс с промяна на флуоресценцията на натриевите атоми, което лесно може да се регистрира със специална камера от Земята. Спектралният анализ на излъчването показват разликите в силата на магнитното поле в изследвания регион.

Предстои тестване на техниката и измервания по цялата планета, за което съществува инфраструктура. Много телескопи с адаптивна оптика вече използват лазери, за да накарат натриевите атоми в мезосферата да флуоресцират при корекциите в обхвата на адаптивната оптика.

Данните трябва да осигури нов начин за изучаване на структурата на Земята и в мащаба, който е бил до голяма степен игнориран до сега.

четвъртък, 24 декември 2009 г.

събота, 5 декември 2009 г.

четвъртък, 3 декември 2009 г.

Изгубеният свят на Стара Европа

Влиятелният The New York Times помества обширен материал, посветен на изложбата "Изгубеният свят на Стара Европа" в Института за проучване на женското общество към Нюйоркския университет, представяща древни артефакти от България, Румъния и Молдова.

Представените експонати се явяват неоспорим белег за наличието на цивилизация в Дунавската равнина още през 4050-3900 г. пр. Хр. - много преди възхода на Древна Гърция и Рим, преди дори разцвета на Месопотамия. Изработилите ги са били членове на общество на фермери, просъществувало над 1500 г., в което твърдо вероятно жената е заемала господстващо положение. Майстори в обработката на бронз и злато, те са гравирали накитите - доста напредничава технология за съвремието си. Показаните артефакти са над 250 на брой, все собственост на музеи от България, Молдова и Румъния. "Стара Европа е била сред водещите в древния свят, с много познания и напреднала технология, и е оказала силно влияние в политическото, технологическото и идеологическо формиране на човешката цивилизация", казва проф. Дейвид Антъни, куратор на изложбата. Директорът на Института за изучаване на женското общество Роджър Багнал пък отбелязва: "Много именити археолози до скоро не бяха и чували за културата на Стара Европа. Керамиката от онова време, например, се родее с древноегипетската". Сред експонатите се открояват откритите през 1972 г. в обширно гробище във Варна, на възраст 5000 г. Хората, населявали някога тези места, са основавали свои колонии по крайбрежието на Черно море, в речните равнини или по планинските възвишения. Те са представители на една днес изчезнала цивилизация, в основата на която са били търговията с бронз и злато. В основата на културата на тези хора са експонираните златни, бронзови и керамични образци, като гривни, статуетки и съдове - култура, предшественик на Егейската. "Експонатите са обгърнати с древни мистерии, култове и митове", казва Мишел Луи Сефериад, антрополог от Националния център за научни изследвания във Франция. За около две десетилетия във Варна са открити 310 гроба. "Богатството и разнообразнието на артефактите, които открихме в тях, бяха голяма изненада - дори за ръководителя на разкопките Иван Иванов", признава Владимир Славчев, куратор на Варненския районен исторически музей. "Във Варна е най-старото гробище в историята, открито до момента, в което мъртъвците са били погребвани със златни накити и съдове". В 62 гроба са открити над 3000 златни артефакта, огърлици и гривни плюс бронзови такива, а също и бронзови оръжия, като брадвени остриета, ножове и пр. Сред експонатите, предоставени от румънски музеи, пък най-голям интерес предизвиква керамичната фигура на седнал мъж, застинал в съзерцание и наречен от археолозите "Мислителят", вероятно заради сходството си, макар и на по-примитивно художествено ниво, с известната статуя на Роден. Изложбата "Изгубеният свят на Стара Европа" ще продължи до 25 април. /БГНЕС

събота, 21 ноември 2009 г.

понеделник, 2 ноември 2009 г.

Опасност от повторното изригване на вулкана Галерас в Колумбия


Властите в Южна Колумбия издадоха оранжев предупредителен код за вулкана Галерас, който според тях може да изригне в близките няколко дни или седмици, по данни на държавния Минно-геоложки институт, предаде АФП.

Властите съобщиха, че продължават да следят близкия вулкан Невадо дел Хуила /на снимката/, за който също е бил издаден оранжев предупредителен код, поради повишена вулканична активност през последните няколко седмици.

Вулканът Галерас, разположен близо до южната граница с Еквадор, е най-активният вулкан в Колумбия, изригнал пет пъти през изминалите две години. Около 7 000 души живеят близо до вулкана, който се издига в планинската верига Андите на височина от 4 270 м.

През 1993 г. Галерас изригна, убивайки девет души, включително шестима учени, които се опитваха да вземат газови проби от кратера на вулкана. Невадо дел Хуила, разположен на височина от 5 363 м, изригна за последно през ноември 2008 г., причинявайки смъртта на 10 души.

Източник:БГНЕС | Снимка:ЕПА/БГНЕС

неделя, 18 октомври 2009 г.

Най-трудно лечимото заболяване

"Другарки" и "другари", приемете искрените ми съболезнования по повод последния ви патологичен избор на СерГей СтаниШеФ!

Тъжно ми е, дето доказвате необоримо теорията ми за най-трудно лечимото заболяване.

Пипнали сте извечния паразит на злото. Съжалявам, но изходът е летален. В ужасни мъки за вас и околните, бавно и неумолимо като тялото от проказата, вашата душа умира.

Така протича тежкото страдание:

първа жертва е културната традиция (правилата, законът);

втора - човешката личност;

трета - нравствеността;

четвърта - разумът;

пета - душевното здраве. Дотук сте я докарали, драги!

Остана ви само полуживата душа. Спасете поне нея! Не я оставяйте да умре в духовна смърт, а вашите зомби тела да изпълняват нелепи команди.


вторник, 29 септември 2009 г.

"Изгубен свят" на бозайници е открит в Испания




















Останки от бозайници от различни региони и геоложки епохи са открити в Испания от международна палеонтоложка експедиция, която нарича находището "изгубен свят". Изкопаемите млекопитаещи са живели преди около 2 милиона години на това място. Изследванията са публикувани в списанието PLoS One.

неделя, 6 септември 2009 г.

Варлам Шаламов



Този текст е създаден в началото на 60-те години на миналия век. Авторът е Варлам Шаламов (1907-1982) - писател, преживял 20 години в сталинските лагери, от които 17 в Колима. Шаламов често е сравняван със Солженицин, макар че по мащаб е по-правилно да бъде сравняван с Данте.
С тази разлика, че Данте е измислил ад, а Варлам Шаламов е преминал през него, описвайки след това адското битие - рязко, точно, във всички негови ежедневно-омерзителни детайли. Направеното от Шаламов е почти над предела на човешките възможности - чудо е не само, че този човек е оживял след 17 години Колима, но и това, че излизайки от ада, той е намерил сили и желание да говори. Разказът «Что я видел и понял в лагере» осветлява знания, лежащи отвъд земния опит, представя уникална жизнена философия: пределно груба, лишена от всяка надежда и илюзия относно човешката природа. Трудно е да се чете Шаламов, но е необходимо,
поне за да не повтаряме ада.
Човешката цивилизация и култура са изключително крехки. Човекът се превръща в звяр след 3 седмици тежка работа, студ, глад и побои.
Главното средство за разрушаване на душата е студът.
Разбрах, че приятелството никога не се ражда в трудни, истински трудни, със залагане на живота, условия. Дружбата се заражда в трудни, но възможни условия (в болница, а не в кланица).

Разбрах, че човек до последно запазва чувството злоба. Месата на гладния човек стигат само за злоба, за останалото той е равнодушен.Разбрах разликата между затвора, изграждащ характера и лагера, разлагащ човешката душа.
Разбрах, че сталинските "победи" са постигани, защото е убивал невинни хора. Организация, десет пъти по-малка, но организация, би помела Сталин за два дни.Разбрах, че човекът е станал човек, защото е физически по-здрав, по-прихватлив от всяко животно - никой кон не издържа работата на крайния север.Видях, че единствената група хора, които се държаха поне едва-едва по човешки в глада и гаврите, това са религиозните - почти всички сектанти и голяма част от поповете.
Най-лесно от всички, първи се разлагат партийните работници, военните.
Видях колко убедителен аргумент за интелигента е обикновеното
"шлюха" (курва).
Че народът различава началниците по силата на ударите.
Побоите като аргумент са почти неотразими
(метод № 3).
Узнах истината за подготовката на тайнствените процеси от майсторите на тези дела.

Разбрах защо в затворите разбират политическите новини (арести и т.н.) по-рано, отктлкото на свобода.

Узнах, че затворническата и лагерната параша (съд за изпражнения в килията) никогда не е "параша".
Разбрах, че може да се живее от злоба.

Разбрах, че може да се живее от равнодушие.
Разбрах защо човек живее не от надежда - надежда няма, не от воля - кава ти воля, а от инстинкт, от чувство за самосъхранение - от същото начало като дървото, камъка, животното.
Гордея се, че реших в самото начало, още в 1937 година, че никога няма да бъда бригадир, ако моята воля може да доведе до смърт друг човек - ако моята воля е длъжна да служи на началството, угнетявайки други хора - същите арестанти като мен.
И физическите, и духовните ми сили се оказаха по-здрави, отколкото мислех - в тази велика проба, и аз се гордея, че никого не продадох, никого не изпратих на смърт, на "срок", за никого не написах донос.
Гордея се, че
до 1955 година не съм написал нито едно заявление (в 1955 година Шаламов написал заявление за реабилитация).
Видях на място така наречената амнистия на Берия - имаше какво да се види.

Видях, че жените са по-порядъчни, по-саможертвени от мъжете - на Колима няма случай мъж да пристигне при жена си, а жени пристигаха, много (Фаина Рабинович).

Видях удивителни северни семейства (волнонаемни и бивши затворници) с писма "законни мъж и жена" и т.н.

Видях "първите рокфелеровци", нелегални милионери, слушах техните изповеди.

Видях каторжници, а също многочислени "контингенти" "Д","Б" и т.п., "БЕРЛАГ".

Разбрах, че може да се постигне твърде много - болници, прехвърляне, но да се рискува животът - побои, карцерен лед. Видях леден карцер, издълбан в скала, и сам прекарах в него една нощ.

Страстта към власт, към свободно убийство е огромна - от големите хора до редовите оперативници с винтовка.

Неудържимата склонност на руския човек към донос, към жалба.

Узнах, че светът трябва да се дели не на добри и лоши хора, а на страхливци и нестрахливи. 95% от страхливците при слаба заплаха са способни на всякакви подлости, смъртни подлости.

Убеден съм, че лагерът, целият е отрицателна школа, дори час не трябва да се прекара в него. Никому никога нищо положително лагерът не е дал и не може да даде. На всички, затворници и волнонаемни, лагерът действа разложително.
Във всяка област имаше лагери, на всеки строеж. Милиони, десетки милиони лагерници.

Репресиите касаеха не само върха, а всеки слой на обществото - във всяко село, във всеки завод, във всяко семейство е имало или роднини или познати на репресирани.
Най-добро време от живота си считам месеците, прекарани в килия на Бутирския затвор, където ми се удаваше да крепя духа на слабите и където говорехме свободно.
Научих се да планирам живота си за ден напред, не повече.
Разбрах, че крадците не са хора.
Че в лагера няма никакви престъпници, че там стоят хора, които са били край теб (и утре ще бъдат), които са уловени зад чертата, а не са тези, които са престъпили чертата на закона.
Разбрах колко страшна работа е самолюбието на момчето, юношата: по-добре да открадна, отколкото да помоля. Хвалбата и това чувство захвърлят момчето на дъното.
Жените в моя живот не са играли голяма роля, лагерът е причина за това.

Че познаването на хората е безполезно, защото поведението си по отнтшение на всеки мерзавец аз не мога да изменя.

Последните в редицата са тези, които всички ненавиждат - и конвоят, и приятелите - изоставащите, болните, слабите, тези, които не могат да тичат на студа.
Аз разбрах какво е това власт и какво е това човек с оръжие.
Че мащабите са разместени и това е най-характерното за лагера.
Че да се премине от състояние на затворник в състояние на свободен е много трудно, почти невъзможно без дълга амортизация.

Че писателят трябва да бъде чужденец по въпросите, които описва, а ако добре познава материала, той ще пише така, че никой не би го разбрал.

сряда, 12 август 2009 г.

Нова теория обяснява въглеродния дефицит в земната мантия


Nature News представя доклад от Конгреса на международната общност по теоретична и приложна химия, обясняващ защо земната мантия съдържа много по-малко въглерод от остатъците от протопланетния диск, от който се е образувала Земята.

Учените са изследвали химичните реакции, които биха могли да протекат в протопланетния диск. Те успяват да установят, че при температура около 500 градуса по Целзий атомите на кислорода "удрят" частици прах с диаметър под една десета от микрометъра и реагират с въглерода. Продуктът от реакцията се е отнасял в космоса, а съдържанието на въглерода в частиците прах е намалявало.

Според изследователите тяхната теория се съгласува с резултатите от наблюденията. Тя обяснява и защо в земната мантия не се наблюдава аналогичен на въглеродния силициев дефицит. Изчисленията показват, че атомите на кислорода не реагират със силиция, оставяйки неговото съдържание непроменено.

Новата теория обяснява и защо на Марс не се наблюдава такъв дефицит. Причината е, че в мястото от диска, от което по-късно се образува червената планета, температурата на кислорода не е била достаточно висока за протичане на описаната реакция.

Досега "изчезването" на въглерода от диска беше обяснявано като резултат от въздействие на Слънцето, при което част от въглеродосъдържащите частици се изпаряват, въпреки че за това е нужна температура над 1000 градуса, която Слънцето не би могло да осигури.

събота, 21 февруари 2009 г.

Белчо Белчев 2

В съвременния свят обаче каноните, на които болшевизмът се крепеше, станаха непоносими за управляващата го Върхушка.
Въпреки неограничената власт в собствената й страна, Върхушката гледаше с нарастваща завист не само на богатите, но и на хората от средната класа в демократичните държави.
В своята непрекъсната вътрешна борба за издигане във властта и запазване на завоюваните позиции, както за самите тях, така и за поколенията им, болшевишките вождове започнаха все по-ясно да съзнават несигурното си положение на "вечни господари".
И не само това!
Хванали здраво юздите на властта, те виждаха с години напред икономическия провал на своята система.
Така те си поставиха една нова цел:
Да провалят собствената си система, като задържат и юздите, и заграбените богатства!
Целта беше постигната блестящо.

неделя, 15 февруари 2009 г.

Цитат от Белчо Белчев

В продължение на повече от седемдесет години от края на първата световна война, една система с фанатична жажда за световно господство и власт наложи своята структура върху редица држави, чийто народи са дали едни от най-светлите умове на човечеството.
Кой и защо внедри тази ситема е въпрос, на който световната история е длъжна да даде верния отговор!
Кои народи обаче понесоха и понасят безумната жестокост на системата - знае целият свят.
Знамето на комунизама, което системата развя, беше като етикет с надпис "МЕД", залепен на гърне с най-силна отрова.
Една от опорните точки, върху която системата стъпваше и се укрепваше, беше изобретената от самата нея мрежа от концентрационни лагери.
Из книгата "Кротки лагерни настроения"