Страници

сряда, 16 февруари 2011 г.

Едвин Сугарев: Ще бият хората около Борисов, докато не го принудят да се пазари

ekipnews.com
"Ще удрят неговите хора поединично докато накрая не му остане никакъв шанс на Бойко Борисов освен да се споразумява с удрящите. Това може би е най-лошото, което може да му се случи и най-неефективният жест, какъвто би могъл да направи", казва Едвин Сугарев в интервю за ТВ "Европа". Според него зад атаката срещу правителството стоят руските интереси в България.

- Имаме трети ясен кандидат за президент и това е Надежда Нейнски, която ще бъде по всяка вероятност кандидат на сините. Освен това имаме Волен Сидеров, който първи в нашето студио призна, че той ще бъде кандидатът на „Атака” и Алексей Петров – трима кандидати, какво се очаква?
- Според мен нито един от тримата няма шанс да стане президент на България. Специално със случая с Надежда Нейнски има едно комплициращо обстоятелство и то е, че всъщност тя беше ябълката на раздора между СДС и тези хора, които се отделиха като Демократи за силна България, бяха разменени много остри реплики между нея и Иван Костов и сегашното съгласие да бъде тя общият кандидат на Синята коалиция може би звучи добре погледнато отстрани, но някой трябва да обясни защо се е променило отношението към нея и с какво се е променила самата тя в тези години.
Иначе това участие по-скоро е бонус за някакви бъдещи позиции евентуално при парламентарните избори или нещо подобно, така че аз не виждам кой знае какъв смисъл. За Алексей Петров няма какво да говорим...първо идеята, че той може да се кандидатира реално за президент и че всички гледат сериозно на това, говори само за факта, че България се е превърнала до голяма степен в държава на мафията. Що се отнася до Волен Сидеров, тази кандидатура, според мен, може да се окаже ябълката на раздора в управляващото мнозинство, защото всъщност на гласовете на „Атака” се крепи мнозинството, което имат в момента от ГЕРБ и ако Волен Сидеров бъде засегнат, това мнозинство може да се поразпадне.

- Впрочем той отрече и каза, че ще разчита на една честна кампания и без удари под кръста и каквото - такова да е.
- Може и така да е и всъщност тази кандидатура да изиграе положителната роля да обере негативните удари за сметка на дълго бавената кандидатура на ГЕРБ. Мисля, че те ще я бавят до последния момент на самата регистрация. Не трябва все пак да не се забравя едно друго обстоятелство – при такава зависимост на мнозинството, по-малката парламентарна група и партията-патерица, така да се каже, в едно такова управление да поиска буквално всичко. Нека си спомним как се развиха нещата при правителството на Филип Димитров, когато ситуацията беше идентична.

- Спомням си и времето на НДСВ, когато "Новото време" „изигра” едни карти.
- Точно така, "Новото време" продаде гласовете си. Може би това е и сметката на Волен - той да постои известно време като кандидатура, която обира ударите и след това да се оттегли в името на единната кандидатура, което също е възможен вариант, но срещу определени услуги.

- А посред вас коя би била печелившата кандидатура на ГЕРБ? Дали те ще спечелят на всяка цена без значение кой ще е кандидатът или те трябва да издигнат една силна и разпознаваема кандидатура?
- Всички усилия, които се хвърлят, са от страна на мафията, от страна на т.нар. политическа опозиция, която застава под знамето на мафията и работи единствено с техни компромати, доверява им се на 100 процента. Всички усилия, които са свързани с поддържането на руските интереси в България, имам предвид, разбира се, псевдопрезидента Георги Първанов, всички те се стремят към едно – да създадат ситуация, в която да не е възможно ГЕРБ лесно да спечели президентските избори и да се наложи да се кандидатира самият Бойко Борисов като една безспорна рейтингова фигура в тази партия. Тоест да го пуснат по пистата на президентските избори с надеждата, че по този начин ГЕРБ, като една лидерска партия, ще се разпадне и той наистина ще се разпадне ГЕРБ, ако Бойко Борисов се дръпне настрани в цялата тази история.
И това би осигурило на следващите парламентарни избори ситуация, в която да се реставрира управлението на Тройната коалиция, може би, с различен състав, примерно ГЕРБ да се окаже на мястото на НДСВ. Това, мисля че, е таргета, който се търси. Разбира се, другото, което се търси, е отслабване по принцип на електоралната способност на тази партия, електоралният й потенциал, дестабилизация на правителството с цел по някакъв начин Бойко Борисов да бъде обязден и да бъде принуден да се вслуша в това, което искат всички от него, а те искат едно – да се финализират руските енергийни проекти в България. Заради това са всичките флашки, яневци, алексейпетровци и подобни субекти.

- Доколко Алексей Петров ни прилича на кандидатурата на Богомил Бонев в едни по-предишни избори?
- Богомил Бонев беше все пак, в сравнение с него, относително приличен човек, въпреки връзките си с Майкъл Чорни и подобни и все пак, външно изглеждаше по-нормален и по-обичаен като кандидатура за едни президентски избори. Докато тука имаме налице една фигура, която дълги години е била посредник между мафията и структурите на държавата. Това е една изключително отблъскваща роля. И още нещо трябва да се каже – ако примерно пък сравним Алексей Петров с Бойко Борисов, независимо какъв е произходът на самия Бойко Борисов, независимо доколко той самият е бил свързан с някакви такива съдружия, каквито му приписва най-вече мълвата, все пак Бойко Борисов има някаква харизма, някакъв ореол, той може да привлича хора, докато Алексей Петров може само да отблъсква поне нормалните хора. Около него се мотаят някакви политически тролове, но на тях това им е работа.

- Днес (15 януари) Мартин Димитров каза, че следващите парламентарни избори всъщност ще бъдат предсрочни и те „чукат” на вратата и, според него, ще бъдат веднага след местните и президентските.
- „Чукат” на вратата на неговото въображение, може би, но ако е така, редно е Синята коалиция много сериозно да се замисли за собственото си бъдеще, защото с този рейтинг, които имат в момента, нищо чудно да останат извън борда.

- Т.е. тях не ги устройва?
- Тях просто не ги устройва и не виждам кого устройват едни преждевременни парламентарни избори и има всъщност един единствен субект, когото го устройват и това е президентът, тъй като той ще назначи служебно правителство, което ще управлява в един период от 2-3 месеца, в които могат да се направят невероятни безобразия, включително и по отношение на зависимостите на България от Русия, включително по отношение на големите геостратегически цели на държавата, включително по отношение на това, да се превърнем в руски троянски кон в Европейския съюз.

- Може би на някого ще му прозвучи като дълбока конспирация, но всъщност има още една линия, по която върви напрежение – това е оставката на вътрешния министър и на вицепремиера Цветан Цветанов. Според вас, трябва ли наистина тази оставка да бъде поискана сега и да се случи и какви биха били евентуално плюсовете и минусите?
- Аз не виждам никакви плюсове за самите управляващи. Те могат само да загубят от всичко това. Плюсовете биха били за опозицията, преди всичко за БСП и за хората, които стоят зад тази опозиция, общо взето мрежовите структури на Държавна сигурност. Другите, които биха имали огромен интерес, това са структурите на организираната престъпност в България. Много странно за мен обаче е това, че в момента всички са толкова единодушни с искането на оставката именно на Цветанов. Някак си ми се струва недостойно и то политически недостойно хора с дясно мислене да застават зад компроматните претенции на един човек като Алексей Петров, защото всички обвинения се градят около неговите флашки. Това ми се вижда доста странно. И сега защо са се прицелили именно в Цветанов? Поради няколко причини. Първата е, че по този начин унищожават евентуалната кандидатура на ГЕРБ за президентските избори – той вече е неизползваем за тази цел. Втората е, че той е най-уязвим, тъй като стои на „най-горещия” стол в държавата. Третата причина е, че хората, които са на практика острието на тактиката, са хора от организираната престъпност, които естествено имат интерес да го премахнат, за да се премахне натискът върху тях, но вероятно и партиите, тъй като очевидно и някои от кранчетата, като от контрабандните канали, са попресъхнали и те искат да възстановят онова статукво, при което имаше чадър над тези канали и течаха доста пари в техните черни партийни каси. Това е печалната истина в този случай. Но ако бъде махнат, ако Бойко Борисов се поддаде на този натиск, той ще покаже слабост и това независимо от всякакви добри намерения, ще му скрои лоша шега. Естествено, всичко ще се прехвърли върху следващия вицепремиер, за когото много странно забравиха. За Дянков никой не се сеща в момента, а всички му искаха оставката преди това. Ще удрят неговите хора поединично, докато накрая не му остане никакъв шанс на Бойко Борисов освен да се споразумява с удрящите. Това може би е най-лошото, което може да му се случи и най-неефективният жест, какъвто би могъл да направи.

- Оставката на Цветан Цветанов беше поискана заради изтичането на информация, именно заради тези флашки и т.н. Редно ли беше този скандал да бъде откаран до Брюксел, при положение, че той е наш, вътрешнополитически?
- Докато определени хора имат подобни жестове, това ще се случва. Трябва да се направят две разграничения. Истина е, че в България много се подслушва, истина е, че се подслушва най-ефективно, че много малка част от тези записи стигат до съдебната зала и от тях има какъвто и да било ефект и истина е, че структурите на МВР и ДАНС текат. Това е едната страна на нещата. Другата страна на нещата е, че всъщност цялата държава беше хваната в един компроматен сценарий, всички много лесно се поддадоха на този компроматен сценарий, така че в момента това, което чувства обикновеният човек, че няколко гангстера и няколко продажни журналисти въртят държавата на пръстите си, а това е ситуация с много тежки последствия, това би могло да означава в перспектива, че българинът ще свикне с мисълта, че справедливост изобщо няма и че трябва, иска или не иска, да живее по законите на джунглата и да гради моралната си мяра върху тях. Именно до това водят подобни компроматни ситуации и особено силната роля на медиите в тях – първо и второ, поддаването на съдебната система при подобен тип акции. Аз не мога да си обясня по никакъв начин реакцията на Апелативния съд при първата промяна на мярката за неотклонение на Алексей Петров, реакцията на Градския съд при последващата промяна и утвърждаването й сега от Апелативния съд. Да се твърди, че този човек не би могъл да въздейства върху свидетелите, значи просто да си затваряш очите. Да се казва, да речем, че няма доказателства за това, че е искал Цветанов примерно да убие Георги Петракиев и да се казва, че това обвинение е разколебано, защото Цветанов се бил сетил за него чак на шестия си разпит, значи откровено да лицемерничиш, защото човек би трябвало да се чуди как човек като Цветанов, когато е подал първите си жалби срещу Алексей Петров, е бил осъден за набедяване от прокуратурата на Филчев, лежал е месеци в ареста, през които са му хвърляли във въздуха апартамента, след това са стреляли по него...как изобщо е давал показания?! И когато се каже, че тези показания са разколебани и съдът с целия си авторитет застане зад тази теза, той просто работи на страната на престъпния свят. Съжалявам, че го казвам, има много честни съдии, които си вършат работата, но някак си, когато законът започне да се разминава с нравствената мяра и справедливостта, тази държава нещо куца и то в най-големите й дълбочини.

- Другият въпрос, който си задаваха всички, е бомбата. Всъщност, според вас тази бомба какво беше, какво се случи? Има ли някаква интрига, загадка или...?
- Единствената интрига е доколко глупав е Алексей Петров. Защото, извинявайте, да гръмне такава бомба точно в деня, в който се навършва една година от неговото арестуване, да се случи пък също така и в деня, в който пристигат еврокомисари, които между впрочем следят за изпълнение на това, дали изпълнението на мерките за сигурност от страна на България във връзка с приемането в Шенген са факт, така че тази бомба не е срещу вестника, тя е бомба срещу интересите на България, а това просто не виждам как ще се случи случайно. Не виждам как ще бъде съвпадение на обстоятелствата и не виждам кой би се хванал на версията, че това е наказателна акция срещу вестник „Галерия”, защото била много скарана с правителството. Ако трябваше да правят наказателни акции, нещо, което аз ги посъветвах, но те очевидно не са го чули – трябваше просто да ги подведат под отговорност...

- За изнасяне на данни...
- За използване на данни, придобити със специални разузнавателни цели за средства, различни от тези на правосъдието и защитата на националната сигурност. Има такъв член в Наказателния кодекс, който много ясно го регламентира. Разбира се, това си е работа на правителството какво ще прави, но да се смята, че тези хора, които са там дори ако приемем, че Цветан Цветанов, както твърдят те, не е от най-умните, но чак толкова глупав да бъде, че да си вкара такъв автогол, просто няма как да стане.

- Сега върви една идея за промяна на закона във връзка с подслушванията – те да бъдат извън МВР и да бъдат на пряко подчинение на премиера. Това добър вариант ли е и въобще какво да се направи в тази посока, за да се спре тази търговия, разнасяне на флашки...?
- Законът може да бъде добър или лош, въпросът е доколко се спазва. Аз не смятам, че ако те бъдат на пряко подчинение на премиера, това много ще промени нещата. По-скоро това, което трябва да се направи – да има изискване и то да е законово регламентирано към това, съдът да проверява доколко тези искания за подслушване са законосъобразни и доколко примерно поводът, по който се искат, е сериозен и смислен. Защото май както стана ясно, цялата история с подслушването на генерал Ваньо Танов е свързана с един анонимен донос и то донос, за който самият оперативен работник, който го получил, пише, че трябва да се гледа на него с ниска степен на доверие. Въпреки това обаче подобно нещо е заведено. Премиерът обичайно, ако трябва да се занимава с такива неща, той просто няма да има време да се занимава с друго, ще трябва по цял ден да стои над бумагите за подслушване. Той просто подписва тези неща, без да ги гледа, същото става и с вътрешния министър в момента. По този начин се реагира, тъй като вътрешният министър е човекът, с чийто подпис се разрешава подслушването, той се доверява на своите служители и подписва стотина бумаги накуп рано сутрин, за да може след това да си свърши другата работа – това е истината с подслушването.

- Добре, как да го решим този въпрос?
- Първо трябва законово да се ограничат случаите, в които е допустимо да се прилага тази мярка, и второ, да се въведе по-стриктен съдебен контрол, според мен, съдиите трябва много да внимават, когато дават разрешение, а не да гледат формално на това и да разрешават абсолютно всяко поискано подслушване.

- След този анализ, който направихте, бихте ли се ангажирали с някаква прогноза, поне за вас, която да споделите...какво да очакваме – нова флашка, нова бомба или нещо от съвсем други измерения?
- Вероятно ще се очакват действия от подобен тип, които ескалират с времето и които вероятно ще стигнат своя пик непосредствено преди изборите. Ще очакваме и по-силови варианти от флашките, аз не бих се учудил, ако се случи да речем неуспешен атентат срещу Алексей Петров. Не бих искал да правя прогнози, но това е една възможна версия.

- Не е тайна за никого, че вие сте човек с десни разбирания, винаги сте от този периметър на сцената. Много хора биха се зачудили – какво става, сега Едвин Сугарев излиза и като че ли сякаш защитава много яростно правителството.
- О, не, аз не защитавам правителството. Аз към това правителство имам доста сериозни естетически възражения. Но когато става дума за това, каква ще бъде ориентацията на България, пак казвам, целият този натиск е свързан с руските интереси в България, не с нещо друго. А когато става дума за битка между официалните власти и мафията, човек трябва да вземе позиция, а не да си следва теснопартийните десни интереси, както правят, за съжаление, моите бивши приятели от Синята коалиция.